سونامی
شب
روز

سونامی

از 0 رای
فیلم سینمایی
محصول : ایران
زبان : فارسی
سال ساخت : 1397
زمان :وارد نشده
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

«سونامی» یک درام ورزشی است. محوریت داستان فیلمنامه دربارهٔ زندگی یک تکواندوکار است که در ادامه با اتفاقات مختلفی روبه رو می‌شود.***«سونامی» روایت‌گر داستان زندگی دو تکواندوکار ملی پوش به نام‌های مرتضی(با بازی بهرام رادان) و بهداد(با بازی مهرداد صدیقیان) است که وقوع حوادثی سرنوشت این دو را به یکدیگر گره می‌زند. استاد خسروی(با بازی علیرضا شجاع نوری) مربی باسابقه تکواندو پس از سال‌ها دوری از عرصه مربیگری تیم ملی، به دعوت سرپرست جدید فدراسیون تکواندو از آمریکا به ایران بازمی‌گردد؛ تعدادی از اعضای تیم ملی طی این سال‌ها ایران ترک کرده‌اند تا برای کشور دانمارک بازی کنند. خسروی که در المپیکِ سال 2012 لندن برای جلوگیری از مبارزه شاگردش؛ مرتضی با ورزشکار صهیونیستی به او گفته است: "باید ببازی"، پس از مصدومیت شاگرد جوانش بهداد؛ ملقب به سونامی، بار دیگر به سراغ شاگرد قدیمی‌اش مرتضی رفته و او را به تیم ملی فرا می‌خواند؛ دعوتی که آغازگر چالش‌هایی تازه در اردوی آماده‌سازی تیم ملی تکواندو است.

معرفی و بررسی فیلم سینمایی سونامی :

جسارت سازندگان سونامی؛ از این حیث که در فضای فقیر سینمای ایران و بی توجهی کارگردانان به خلق آثاری با سوژه‌ها و مضامین ورزشی، جسارت پرداختن به سوژه‌ای ورزشی را داشته‌اند قابل تمجید است. کشاکش میان «اخلاق» و «شهرت» یکی از ایده‌های زیبای سونامی است.

 

صدرعاملی( پسر رسول صدرعاملی و کارگردان فیلم” سال دوم دانشکده من “)، مسائل خیلی جالبی را یادآوری می کند. درست مانند اولین مستندش” پیاده روهای واراژدین”، که داستان سر مربی تیم فوتبال را به تصویر می کشید، در این جا نیز محوریت داستان رفتار مربی مشهوری است که به وسیله علیرضا شجاع نوری بازیگر و تهیه کننده، به طرز باشکوهی ایفا می شود. او را آورده اند تا تیم بی نظمی را که درحال آماده شدن برای مسابقات است نجات دهد. او سال ها قبل بدنام شده ، زمانی که مجبور بود تا یک بازیکن باهوش، مرتضی( با بازی بهرام رادان، بازیگر فیلم” شمعی در باد” ) را متقاعد کند تا در المیپیک ۲۰۰۲ لندن نتیجه را واگذار کند و از طلای المپیک چشم پوشی کند. چرا که برنده مسابقه باید در مرحله بعد با رقیب اسرائیلی رو در رو می شد و این اتفاق از نظر سیاسی غیرممکن است.

مرتضی کاری که به او گفته شد را انجام می دهد اما قلبش می شکند و در حرفه اش تنزل پیدا می کند. بهداد( مهرداد صدیقیان )که به او سونامی می گویند، قهرمان جوانی است که نمی تواند خشمش را کنترل کند و آن را سر مرتضی و دوست دخترش خالی می کند.

داستان فرعی

فعالیت های ورزشی تنها به مردان محدود نیست. داستان فرعی جالبی نیز درباره دوست دختر بهداد وجوددارد، قهرمان بسکتبالی که برخلاف توانایی هایش، تیم ملی به او اعتنایی ندارد. به این دلیل که با وجود اینکه او در ایران متولد شده است اما یکی از والدینش است افغان است. او متحمل دو تبعیض شده است: هم یک زن ورزشکار است و هم کاملا ایرانی نیست. فرشته حسینی به خوبی نقش آفرینی می کند. تصمیم او برای بازی در تیم ملی حتی اگر به معنای مقابله با فدراسیون بسکتبال باشد، از او یک قهرمان ساخته است.

از آن طرف دوست دختر مرتضی( رعنا آزادی ور )، خبرنگار پرنفوذ ورزشی است که به نظر می رسد از اتفاقی که برای مرتضی افتاده عصبی است و برای برگشت او به تیم هر کاری می کند. با توجه به اینکه مرتضی یک ورزشکار درون گرا است که هرشب بعد از دعوا و با سر و صورت خونی بر میگردد، دوستی او با چنین دختری که حرفه ای مشابه وی ندارد اندکی اغراق است.

 

فیلم پر از لحظات پرتنش و حرکات سریع است که صدرعاملی از نمایش دادن آنها لذت می برد. او تمامی صحنه های اخرین مبارزه بین مرتضی و بهداد ( که فکر می کرد در وزن خودش تنها فرد شایسته مسابقات است ) را شبیه به مبارزه محمدعلی کلی و فورمن به وجود آورده است.

 

کارگردان ( میلاد صدرعاملی) :

«سونامی» نخستین فیلم بلند داستانی میلاد صدرعاملی در جایگاه کارگردان است. او فرزند رسول صدرعاملی کارگردان کهنه‌کار سینمای ایران است و نخستین حضورش در سینما را با دستیاری در فیلم «دختری با کفش‌های کتانی»؛ ساخته‌ پدرش تجربه کرد. میلاد صدرعاملی در ادامه حضورش در سینما، خود را در عرصه بازیگری نیز محک زد و در فیلم «من ترانه پانزده سال دارم»؛ دیگر ساخته رسول صدرعاملی، در مقابل ترانه علیدوستی ایفای نقش کرد و سرانجام نخستین فیلم بلند سینمایی خود را در کسوت کارگردان مقابل دوربین برد.

بازیگران و نقش ها :

بهرام رادان (مرتضی نژادی)
مهرداد صدیقیان (بهداد)
علیرضا شجاع نوری (استاد خسروی)
رعنا آزادی ور (پریسا)
محمدرضا غفاری (رضا)
فرشته حسینی (ترگل ابراهیمی)
علیرضا استادی (درخشان)
امیرمهدی ژوله (دشتی)
ستاره پسیانی (صدا)
علیرضا ورزنده (امیرعلی)

بخش دانلود
6 بخش دانلود
BluRay 1080p Full HD
BluRay 1080p
BluRay 720p Full HD
BluRay 720p
BluRay 480p
Web Dl
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز