شیلات | تماشای آنلاین + دانلود رایگان قانونی
شب
روز

شیلات | تماشای آنلاین + دانلود رایگان قانونی

از 0 رای
«شیلات» فیلمی درباره مبارزه کارگران ترکمن علیه ظلم!
محصول : ایران
زبان : فارسی
کارگردان : رضا میرلوحی
سال ساخت : 1362
زمان :1 ساعت و 50 دقیقه
رده بندی سنی : وارد نشده
خلاصه داستان :

با بازی درخشان و بیاد ماندنی از داوود رشیدی در نقش یک کارگر ترکمن شیلات به نام «خوجه ممد» و حضور پر رنگ احمد قدکچیان بازیگر پیشکسوت سینمای ایران است.

نکته

** پیرو قراردادهای منعقد شده با تهیه کنندگان فیلم ها، درطرح نشر رایگانبا همکاری شرکت های ایرانسل، همراه اول و سایر اپراتورها ترافیک حاصل از دانلود یا تماشای آنلاین هر فیلم بصورت درآمد ترافیکی منظور گردیده و مستقیما به حساب تهیه کننده آن فیلم  واریز می شود. |
بنابراین : در این طرح  هزینه ای از کاربران filmasa.ir دریافت نمی شود و دانلود یا تماشای آنلاین فیلم ها توسط شما کاملا رایگان می باشد.

 

خلاصه فیلم فیلم سینمایی شیلات :

خوجه ممد (داوود رشیدی) به‌دلیل مسائل گذشته زندگی خود، مورد سوء ظن به خاطر افشاگری علیه رئیس سابق شیلات قرار دارد، اما او که تنها به دو تار خود دل خوش دارد از دردسر و رویارویی با مأمورین دولتی اجتناب می‌کند تا اینکه قصد کشتن وی در سردخانه شیلات توسط رئیس جدید شیلات (احمد قدکچیان) با بستن در سردخانه توسط جعفرقلی (جلال پیشوائیان)، صورت می‌گیرد.

مردم که از قضیه اطلاع یافته‌اند خوجه و نوه اش را از سردخانه نجات می‌دهند و کارگران شیلات تحصن می‌کنند. در این غائله نوه ی خوجه کشته می شود و خوجه که سالها پیش پسرش را به دلیل چموشی هایش علیه مقامات به کشتن داده بود حالا مرگ نوه اش را هم می بیند.

در بازدیدی که در پایان فیلم توسط مأمورین دولتی از سردخانه شیلات صورت می‌گیرد، خوجه کاری که قبلاً با وی انجام دادند را با میهمانان عالیرتبه دولتی انجام می‌دهد و در سردخانه را روی آنان می‌بندد و همه بازدید کنندگان در سردخانه یخ می‌زنند.

تصویر بازدیدکننده گان در پایان فیلم به صورت ایستاده و یخ زده یادآور تهدیدی است که نسبت به خوجه ممد در طول فیلم توسط رئیس مأمورین دولتی با بازی احمد قدکچیان، مبنی بر ساختن ستون گچی از امثال و تبار او دائم به وی یادآوری می‌شد. مأمورین دولتی که از اقدام خوجه ممد و مردم مطلع شده‌اند نیروهای خود را برای دستگیری آن‌ها گسیل می‌کنند و فیلم در حالی که خوجه و مردم در حال رقص ترکمنی هستند، پایان می‌یابد.

معرفی و بررسی

۱

«شیلات» فیلمی درباره مبارزه کارگران ترکمن علیه ظلم!

فیلم «شیلات» یکی از آثار مطرح دهه ۶۰ ایران است که زنده یاد داوود رشیدی ایفاگر نقش اصلی آن است و مرحوم رضا میرلوحی کارگردان آن بوده است.

نگاهی به سینمای دهه ۶۰ می تواند گویای تفکر و دغدغه های هنرمندان آن زمان باشد. فیلمسازان ایرانی در آن دوران نسبت به وقایعی چون انقلاب و مبارزه با رژیم شاهنشاهی بی تفاوت نبودند و اغلب آثار آنها درباره حوادث تاریخی همان سالهاست.

۲

شیلات» که در ابتدا «خوجه ممد» نام داشت درباره مبارزه ترکمن ها با ظلم رژیم شاهنشاهی است و داوود رشیدی در این فیلم یکی از متفاوت ترین نقشهایش را ایفا کرده است.

داوود  رشیدی در این فیلم، ایفاگر نقش ترکمن کارگری است که در اداره شیلات کار می کند؛  گریم، شخصیت متفاوت و بازی خوب او یکی از امتیازهای فیلم به حساب می آید.

در فیلم «شیلات» ماجرا از این قرار است که خوجه ممد کارگر مبارز ترکمن که فرزند خود را سالها پیش در راه مبارزه با ظلم از دست داده، پس از مدت ها خاموشی به تحریک نوه اش نسبت به فساد و دزدی و حق خوری در شیلات قیام می کند و در این راه طی حادثه ای در یخچال بزرگ شیلات گرفتار می شود اما تا آخرین نفس مقاومت می کند.

فیلم «شیلات» از آثار هم دوره خودش یک سر و گردن بالاتر است و حرفی برای گفتن دارد؛ زیرا بخشی از مبارزات مردم ترکمن را به تصویر می کشد. نوع شخصیت پردازی و قصه فیلم باعث شده تا مخاطب خوجه ممد را به عنوان قهرمان فیلم بپذیرد و با او همذات پنداری کند.

شاید دلیل موفقیت فیلم سابقه خوب رضا میرلوحی در کارگردانی باشد، زیرا او پیش از فیلم «شیلات» ده فیلم دیگر را کارگردانی کرده بود؛ هرچند در میان مجموعه آثار او «شیلات» از بقیه فیلمهایش قابل اعتنا تر است.

 

بازیگران و صداپیشگان

داوود رشیدی، خوجه ممد با صدای منوچهر اسماعیلی

احمد قدکچیان، رئیس جدید شیلات با صدای نصرالله مدقالچی

مهین شهابی فخرتاج خانم با صدای شهلا ناظریان

کنعان کیانی، پیشکار رئیس شیلات با صدای خودش

علی شعاعی، نوه خوجه تراشکار با صدای منوچهر والی‌زاده

حسین شهاب، نوه خوجه و مستخدم رئیس شیلات

جلال پیشواییان، جعفرقلی سرمسئول سردخانه‌ها

کیومرث ملک مطیعی، بخشدار

مهری ودادیان، همسر خوجه

عباس قاجار، حسین ملکی

آرزو شهابی، افسانه بهرامی

فرزانه بهرامی، علی الهیاری

بخش دانلود
1 تماشای آنلاین | رایگان
0 HLS
1 کیفیت 1080 | رایگان
2.8 GB
1 کیفیت 720 | رایگان
1 GB
1 کیفیت 480 | رایگان
662 MG
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز