نام فیلم : ایده اصلی

موضوع | ژانر : خانوادگی، اجتماعی
محصول کشور : ایران
زبان : فارسی

سال تولید : ۱۳۹۷
تاریخ انتشار : ۱۳۹۸
مدت زمان : ۱۰۳ دقیقه

تهیه کننده : مهدی کریمی تفرشی
نویسنده : امیر عربی
کارگردان : آزیتا موگویی
بازیگران : بهرام رادان، مریلا زارعی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی، مهرداد صدیقیان، شهباز نوشیر، مأنوس گاوراس، آندره‌آ ماچالکیدو، ایرینا مانژوسوا، واروارا لارمو

خلاصه داستان :

ایران و اسپانیا برای راه اندازی یک پروژه بزرگ در جزیره هندورابی در جنوب ایران به توافق رسیده‌اند، شرکت‌ها و افراد بسیاری به طمع برنده شدن در این مناقصه شرکت کرده‌اند. مهندس سعید پارسا که چندسالی است از همسرش رؤیا عضدی جدا شده و رئیس یکی از شرکت‌های حاضر در مناقصه است. دیگران نیز با اهداف متفاوت سعی در برنده شدن در این مناقصه سرنوشت ساز را دارند. رسیدن به موفقیت برای آدم‌های این قصه منجر به پیچیدگی‌هایی در روایت آن می‌شود.

درباره فیلم :

این فیلم برای نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمد.

فیلم ایده اصلی که به دلیل پرداختن به موضوع فساد مالی مناقصات بین المللی، رانت های پشت معاملات میلیون دلاری کاسبان تحریم و فساد اخلاقی این قشر که بی شک همه ما با آن آشنا هستیم و به نحوی زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده به قلم و نویسندگی امیر عربی و تهیه کنندگی، کارگردانی خوش ذوق آزیتا موگویی و دومین ساخته اش بعد از ” فیلم تراژدی ” است، در ژانر اجتماعی و گاها معمایی که فیلمبرداری آن در لوکیشن های متعددی چون جزیره کیش در ایران و شهرهای مالاگا و بارسلون در اسپانیا و شهر کلن در آلمان همچنین قبرس جنوبی و کانادا بوده.

این فیلم با وجود تمامی حواشی در خصوص ممنوع التصویری هانیه توسلی یکی از بازیگران نقش اولش رکورد فروش بیش از ۴ میلیاردی را تجربه کرد.