جهان با من برقص
شب
روز

جهان با من برقص

از 0 رای
تقریبا همه کسانی که فیلم را دیده‌اند می‌گویند بعد از دیدنش حالشان بهتر شد. اما چرا...
برنده سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر
محصول : ایران
زبان : فارسی
کارگردان : سروش صحت
سال ساخت : 1398
زمان :1 ساعت و 34 دقیقه
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

دوستان جهانگیر برای آخرین تولد او دورهم جمع شده‌اند. این موقعیت موجب می‌شود آن‌ها درباره زندگی و خودشان فکر کنند.

کیفیت ۴۸۰: مناسب برای تماشا در تبلت و موبایل

کیفیت ۷۲۰: مناسب برای تماشا در لپ‌تاپ و تبلت

کیفیت ۱۰۸۰: مناسب برای تماشا در تلویزیون

معرفی فیلم جهان با من برقص :

«چون عاقبت کار جهان نیستی است | انگار که نیستی چو هستی خوش باش» شاید این بیت منتسب به خیام را بتوان شالوده فیلم «جهان با من برقص» ساخته سروش صحت متصور شد. جهانگیر چشم انتظار فرا رسیدن مرگ است و در این شرایط، دوستانش به گرد او در یک ویلا جمع شده‌اند تا حال او را بهتر کنند. جهان می‌کوشد با جمع همراه شود و با خوش‌بینی این روزهای واپسین را به خوشی بگذراند اما این تصمیم به سادگی قابل تحقق نیست.

«جهان با من برقص» با طنزی زیرکانه یکی از پرمسئله‌ترین مسائل انسان و بشریت یعنی مرگ را به تصویر می‌کشد. دراین فیلم روایت از مرگ داده می‌شود که فارغ از پایان‌بندی فیلم مخاطب با لحظه لحظه آن قرابت را حس می‌کند.

چنین فیلمی در این دوره زمانی که با شیوع کرونا مرگ‌اندیشی شدت گرفته و این مرگ‌اندیشی با تشدید فشارهای اقتصادی بر عموم مردم همراه شده و زندگی را دشوارتر از هر زمان نموده، یک تجربه متفاوت است که دیدنش می‌تواند ولو برای ساعتی حال تماشاگر را اندکی بهتر کند.

نامگذاری فیلم

فیلم اسم بامسمایی دارد. جهان هم نام کاراکتر اصلی فیلم است و هم استعاره‌ای از دنیایی که دلمان می‌خواهد به کاممان باشد و به سازمان برقصد و نمی‌رقصد. جهان در شرف مرگ است. جهانی که از شهر کنده و بعد از جدایی از همسرش به دل طبیعت رفته. جهانی که در این سال‌ها با همدم شدن با روستاییان و پرورش گاو و اسب و کشاورزی به نظر می‌رسد که دوباره به زندگی دل داده و به آرامش رسیده که دلش نمی‌خواهد از آن جدا شود. اگر کتاب «تاتار خندان» غلامحسین ساعدی را خوانده باشید کاراکتر جهان کمی یادآور قهرمان آن کتاب است.

نقد ها

۱

فیلمی روان و خوشایند، با بازی‌های درخشانِ ۸۰ درصد از بازیگران و بقیه هم با بازی‌های خوب و روایت خوب و متن خوب و کارگردانی خوب و چیزی فراتر از سروش صحتی که در تلویزیون می‌شناختیم چه به عنوان نویسنده و چه کارگردان. موفقیت بزرگ صحت در این فیلم،رسیدن به آرزوی بسیاری از فیلمسازان جهان است: ساختن فیلمی که هم آوانگارد باشد هم مخاطبان عام را جذب گیشه‌ی فروش کند.

۲

قاب‌های استاندارد سینمایی، زوایای درست حرکت‌های به موقع و عمق میدان‌های منطبق با شرایط جغرافیایی فیلم از نکات مهم فیلم محسوب می‌شود. «جهان با من برقص« اثری‌ست درباره زندگی و مرگ، این فیلم به دور از ابتذال، با توجه به محتوا و لحنی که دارد می‌تواند باعث خنداندن و البته موجب تفکر مخاطب شود.

۳

شاید تاثیرگذارترین نقش کل فیلم گاویست که فیلم با او شروع می‌شود و تلاقی ادم‌ها و قصه‌هایشان در حضور اوست. بی‌شک بهترین سکانس‌های فیلم درون طویله اتفاق می‌افتد، کمدی به جا، رفت و امدهای درست دیالوگی و میزانسن‌هایی که تمام فضا را با قدرت میسازد. کلیت فیلم از طنزیکاستاریکایی پیروی می‌کند، طنزی که در عین خنداندن میتواند به گریه وادارت کند و شاید این تنها مزیت کل اثر به فیلم‌های هم قطارشاست.

۴

نخستین اثر سینمایی سروش صحت جاه طلبانه و غیر منتظره است. این فیلم حاصل تجربیات سینمایی کارگردانانی چون : تئو آنجلوپلوس ، داریوش مهرجویی ، آندره زوگینتسف ، عباس کیارستمی و … است و میزان سن، شخصیت اصلی (جهان)، و تا حدود زیادی قصه ارادت فیلم ساز به مرگ اندیشی کیارستمی را نمایان می‌کند.

۵

«جهان با من برقص» فیلمی است که با لحنی طنز به یکی از تلخ­ ترین حقیقت­های زندگیِ بشر یعنی مرگ می­پردازد. روش صحت در این فیلم ثابت می­کند که مهارت بسیاری در روایت ­پردازی دارد و درام را بی­ نقص و بی­سکته جلو می­ برد. «جهان با من برقص» حاصل مجموعه ­ی درستی از انتخاب­هاست که به خلق فیلمی شسته ­رفته و قابل­ اعتنا منجر شده است.

جوایز

سیمرغ سیمین بهترین کارگردانی (سروش صحت) در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر – ۱۳۹۸
دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد (علی مصفا) در سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر – ۱۳۹۸

نامزد بهترین فیلم بلند در چهارمین جشنواره بین المللی فیلم ولز

نمایش در بخش مسابقه فیلم‌های اول در جشنواره بین‌المللی فیلم تالین

جایزه هیات داوران در جشنواره آسیا-پاسیفیک

بازیگران

علی مصفا جهانگیر
جواد عزتی احسان
هانیه توسلی ناهید
پژمان جمشیدی رضا
سیاوش چراغی پور حمید
کاظم سیاحی بهمن
مهراب قاسم خانی علی
بهار کاتوزی نیلوفر
رامین صدیقی فرخ
پاوان افسر نسیم
شیوا بلوچی آسا
مهیار پوربابایی شایان
در دی ماه ۱۳۹۸ «جهان با من برقص» به اکران درآمد و با بدشانسی اکرانش با شیوع کرونا همراه شد اما در همین شرایط نیز در گیشه از آن استقبال خوبی شد و فروشی خوبی داشت و اکنون در نمایش خانگی به نمایش گذاشته شده است.
بخش دانلود
5 بخش دانلود
BluRay 1080p Full HD
BluRay 1080p
BluRay 720p
BluRay 480p
Web Dl
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز