دوئت
شب
روز

دوئت

از 0 رای
محصول : ایران
زبان : فارسی
کارگردان : نوید دانش
سال ساخت : 1394
زمان :1 ساعت و 43 دقیقه
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

داستان مینو را روایت می کند که همسرش حامد را به دیدار سپیده می برد زنی که همسرش با او گذشته مشترکی داشته است. این ملاقات یادآوری خاطرات گذشته آن هاست و ... .

کیفیت ۴۸۰: مناسب برای تماشا در تبلت و موبایل

کیفیت ۷۲۰: مناسب برای تماشا در لپ‌تاپ و تبلت

کیفیت ۱۰۸۰: مناسب برای تماشا در تلویزیون

معرفی فیلم سینمایی دوئت :

«مینو» همسرش «حامد» را به دیدار زنی به نام «سپیده» می برد که حامد با سپیده گذشته مشترکی داشته. این ملاقات باعث یادآوری خاطرات گذشته آنها می شود. خاطراتی که دوباره رنگ می گیرند اما زخمی کهنه را تازه میکند.
فیلم در الگوی روایی خود بر ساختار روایت­های مجزا از زندگی­ های چهار شخصیت خود مبتنی شده است و یک مرکز ثقل روایی متمرکز، این چهار آدم را به هم ربط می­ دهد. درام شروع خوبی دارد. در سکانس آغازین فیلم حامد و مینو (مرتضی فرشباف/ هدیه تهرانی) به مخاطب معرفی می­ شوند و بعد سکانس مذکور کات می­ خورد به سکانس کتابفروشی و مواجهه­ ی برنامه­ ریزی­ شده­ ی حامد با سپیده (نگار جواهریان). این ­که نسبت کاراکترها در گذشته و رابطه­ ی حال حاضر آن­ها به ­واسطه­ ی این شیوه از انتخاب رمزگشایی می­شود علاوه بر غافلگیری پیش آمده برای سپیده برای مخاطب نیز تاحدودی غافلگیرکننده است. دوربین از آن­جا به بعد با سپیده همراه می­ شود تا به واکاوی…

بررسی و نقد

۱

«دوئت» به عنوان یک فیلم اول اثر قابل توجهی است، دکوپاژ درست و میزانسن‌های استاندارد و سکانس پلان‌ها یا بازی باصدا می‌تواند از نکات مثبت فیلم باشد و باید این را بدانیم که فیلم در دو روز روایت می‌شود.

از نکات مثبت فیلم «دوئت» می‌توانیم به بازی‌ها اشاره کنیم، به نظر می‌رسد نوع بازی‌ها با منطق شخصیت‌ها و جهانِ فیلم تطابق دارد. اینکه چرا «دوئت» بعد از چهار سال اکران شد و کارگردانش که مستعد هم هست دیگر فیلمی نساخته مشخص نیست، اما این فیلم می‌تواند برای مخاطب اثری تأمل‌برانگیز باشد.

۲

«دوئت» یک فیلم کاملاً مردانه است.در سکانس کتابفروشی حامد به سپیده از ازدواجش می‌گوید و سپیده به او تبریک می‌گوید، اما زمانی که سپیده از ازدواجش می‌گوید حامد قصد دارد درباره شوهر او کنجکاوی کند یا اینکه مسعود به عنوان یک مرد یا شوهر در تکاپو است که از گذشته سپیده با حامد آگاه شود که تلاش او نتیجه معکوس و شاید جبران‌ناپذیری دارد، در «دوئت» مرد‌ها هستند که برای رسیدن به هدف‌شان دچار بحران‌های چالش‌برانگیز می‌شوند.

 

کارگردان (نوید دانش) :

نوید دانش در اولین تجربه سینمایی‌اش توانسته با قصه‌ای ساده و جمع و جور با شخصیت‌پردازی‌های نسبتاً جامع و با ایجاد درام مؤثر قصه‌گویی کند. دانش که سابقه ساخت چند فیلم کوتاه را دارد در ساخت «دوئت» گام بلندی برداشته است. برخلاف سایر فیلم‌اولی‌هایی که فیلمنامه‌های کوتاه را تبدیل به فیلم بلند می‌کنند دانش توانسته با فیلمنامه‌ای کامل فیلم اولش را بسازد، از همین جهت ما با فیلمی مواجهیم که فیلمسازش با بهره‌گیری لازم از متن به فرم رسیده است به طوری که احساس می‌شود فرم مورد نظر فیلمساز قبل از اجرا در فیلمنامه نهادینه شود و این پیوند باعث شده موقعیت‌ها و شخصیت‌های فیلم برای مخاطب باورپذیر باشند. فیلمساز قصد نداشته وارد موقعیت‌های خاصِ اجتماعی شود. بخش قابل اهمیت در «دوئت» در نوع روایت داستان است.

جوائز

فیلمی که در فستیوال های جهانی حضور یافت و می توان از آن به عنوان اثری موفق یاد کرد.

بهترین فیلم اول جشنواره فیلم شب‌های سیاه تالین
بهترین جایزه نتپک (شبکه ارتقای سینمای آسیا و اقیانوسیه) جشنواره فیلم شب‌های سیاه تالین

بخش دانلود
5 بخش دانلود
BluRay 1080p Full HD
BluRay 1080p
BluRay 720p
BluRay 480p
Web Dl
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز