شنای پروانه
شب
روز

شنای پروانه

از 3 رای
محصول : ایران
زبان : فارسی
کارگردان : محمد کارت
سال ساخت : 1398
زمان : ساعت و دقیقه
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

فیلمی از زنی به نام پروانه (طناز طباطبایی) در حین شنا در استخر در فضای مجازی منتشر می‌شود. حالا هاشم شوهر پروانه (امیر آقایی) و برادرش حجت (جواد عزتی) به دنبال انتقام گرفتن از کسی که این فیلم را منتشر کرده هستند، اما …

معرفی فیلم سینمایی شنای پروانه :

فیلم شنای پروانه راوی روایت غیرت‌مندی یک مرد ایرانی برای ناموس، خانواده و وطن است. مردی که از جان برادرش میگذرد تا نامردی را از بین ببرد. دقیق‌ترین کلمه‌ای که می‌توان درباره‌‌‌ی فیلم شنای پروانه گفت، “درست” است. شنای پروانه فیلم درستی است. فیلمی که هیاهوی روشنفکرانه ندارد. ناتوانی در انتقال حرفش را پشت ابهام‌گویی پنهان نمی‌کند…

نقد و بررسی

۱

«شنای پروانه» در ادامه ژانر «ابد و یک روز» و «متری شیش و نیم» اثر قابل اعتنایی است. خیلی‌ها می‌گویند «شنای پروانه» ادامه‌دهندۀ جریانی‌ست که از میانه‌های دهۀ نود با دو فیلمِ «سعید روستایی» و «مغزهای کوچکِ زنگ‌زده»ی «هومن سیّدی» آغاز شده است؛ آثاری که روایت‌گرِ زندگیِ مردمانِ حاشیه‌نشین و مطرودِ جامعۀ شهریِ مدرنِ ایران‌اند.

امّا «شنای پروانه» بیش از این‌ها به اتمسفرِ آثارِ مستندِ خودِ «محمّد کارت» نزدیک است و مهم‌تر آن‌که می‌کوشد درامِ به‌اصطلاح اجتماعیِ جنوبِ شهری را با مؤلّفه‌های ژانرهای تریلر و معمّایی درهم‌آمیزد و برپایۀ الگوی درامِ مبتنی بر جست‌وجو یک قصّۀ پُراوج‌وفرودِ سه‌پرده‌ای- که البته در پردۀ میانی‌اش به الگوی درامِ ایستگاهی هم نزدیک می‌شود- را روایت کند.

۲

«شنای پروانه» فیلم خوش‌ ساختی است. درام بر طبق الگوی قهرمان- ضدقهرمانی هالیوود پیش می رود، گره هایش را خشت به خشت می گشاید و فیلم غافلگیری های متعدد است. مجموعه درخشانی از بازیها را در آن می‌بینیم. جواد عزتی، پانته آ بهرام و امیر آقایی هر سه نمونه ای از بهترین بازیهای خود را در «شنای پروانه» ارائه کرده اند.

۳

فیلم در عین حال که مردانه به نظر می رسد نسبت به زنان نیز بی توجه نیست. هر یک از زنان فیلم از مادرِ حجت گرفته تا زنی با نام مردانه که پانته آبهرام با ظرافت نقشش را ایفا کرده است، همه و همه قربانیانِ انتخاب ها و تصمیماتِ اشتباه مردانِ زندگی خود بوده اند. از بارزترین و علنی ترین این عواقب می توان به اتفاقاتی اشاره کرد که مستقیماً زندگیِ افسانه، همسر حجت (با بازی خوب مه لقا باقری) را نشانه رفته اند.

 

کارگردان

کارت یکی از امیدهای سینمای ایران است.

توقف اکران به احترام کادر درمان

۲۲ تیر ۱۳۹۹ رسول صدرعاملی، تهیه‌کننده فیلم به دلیل افزایش قربانیان و مبتلایان به بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ و به احترام کادر درمان که طی مدت طولانی مشغول درمان مبتلایان هستند، خبر از توقف موقت اکران فیلم از روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۹۹ داد.

 

جوایز و افتخارات

سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر
نامزد بهترین فیلم رسول صدرعاملی
نامزد بهترین کارگردانی محمد کارت
نامزد بهترین فیلمنامه محمد کارت، حسین دوماری و پدرام پورامیری
نامزد بهترین فیلم‌برداری سامان لطفیان
نامزد بهترین موسیقی متن مسعود سخاوت‌دوست
نامزد بهترین چهره‌پردازی عظیم فراین
نامزد بهترین طراحی لباس غزاله معتمد
نامزد بهترین جلوه‌های ویژه میدانی آرش آقابیک
برنده بهترین بازیگر نقش مکمل مرد امیر آقایی
برنده بهترین بازیگر نقش مکمل زن طناز طباطبایی
برنده بهترین تدوین اسماعیل علیزاده
برنده بهترین صداگذاری و میکس آرش قاسمی
برنده بهترین صدابرداری مهدی صالح‌کرمانی
برنده بهترین فیلم از نگاه تماشاگران رسول صدرعاملی

بازیگران

فیلم، بازی های درخشانی دارد. جواد عزتی این بار هم نقش محوری فیلم را برعهده دارد و با عبور نقش از خود توانسته است شمایلی منحصر به فرد را از قهرمان فیلم بر جای بگذارد. پانته آ بهرام با سری تراشیده نقش زنی را ایفا می کند که قرار است مردانه زندگی کند. در کنار این دو بازی امیرآقایی نیز از امتیازات “شنای پروانه” به شمار می رود.
جواد عزتی حجت
امیر آقایی هاشم
طناز طباطبایی پروانه
پانته‌آ بهرام شاپور
علی شادمان اشکان
علیرضا داوودنژاد احمد
مه‌لقا باقری افسانه
مهدی حسینی نیا مصیب
ایمان صفا محمد
آبان عسکری
ناهید مسلمی مادر
نادر شهسواری پدر
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز