غریبانه | تماشای آنلاین + دانلود رایگان قانونی
شب
روز

غریبانه | تماشای آنلاین + دانلود رایگان قانونی

از 0 رای
طرح نشر رایگان
«غریبانه» پرفروش‌ترین و یکی از اولین عاشقانه‌های ایرانی بعد از انقلاب در دهه 70
محصول : ایران
زبان : فارسی
کارگردان : احمد امینی
سال ساخت : 1376
زمان :یک ساعت و 44 دقیقه
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

مرد جوانی به نام بزرگ با خواهرش و شوهرخواهرش زندگی می کند. یک روز یوسف، شوهر خواهر بزرگ که در یک نمایشگاه اتومبیل مشغول است، از او می خواهد که ماشین گران قیمت خانم دکتر ثابتی را به او تحویل دهد. اما بزرگ ماشین را تصادف کرده...

نکته

** پیرو قراردادهای منعقد شده با تهیه کنندگان فیلم ها، درطرح نشر رایگانبا همکاری شرکت های ایرانسل، همراه اول و سایر اپراتورها ترافیک حاصل از دانلود یا تماشای آنلاین هر فیلم بصورت درآمد ترافیکی منظور گردیده و مستقیما به حساب تهیه کننده آن فیلم  واریز می شود. |
بنابراین : در این طرح  هزینه ای از کاربران filmasa.ir دریافت نمی شود و دانلود یا تماشای آنلاین فیلم ها توسط شما کاملا رایگان می باشد.

 

معرفی و بررسی فیلم سینمایی غریبانه :

مرد جوانی به نام بزرگ با خواهرش و شوهرخواهرش زندگی می کند. یک روز یوسف، شوهر خواهر بزرگ که در یک نمایشگاه اتومبیل مشغول است، از او می خواهد که ماشین گران قیمت خانم دکتر ثابتی را به او تحویل دهد.

اما بزرگ ماشین را تصادف کرده تحویل می دهد و یوسف مجبور می شود برای پرداخت خسارت چند چک به خانم دکتر بدهد. بزرگ مکرراً نزد خانم دکتر می رود تا رضایتش را بگیرد و به جای یوسف او خسارت بدهد، اما خانم دکتر به بزرگ پیشنهاد می کند که در مقابل چک های یوسف او باید برای چند ماه همسرش بشود.

بزرگ ناچاراً قبول می کند و با خانم دکتر ازدواج صوری انجام می دهند و بزرگ بعد از عقد در مسافرخانه ای ساکن می شود و خانم دکتر ثابتی بعد از ازدواج به بزرگ می گوید که برای راحت ویزا گرفتن مجبور به این ازدواج شده است.

از طرفی پروین دوست خانم دکتر ثابتی به او اطلاع می دهد که بزرگ به بیماری سختی مبتلا شده. دکتر ثابتی از بزرگ درخواست می کند که بیماری اش را درمان کند، اما با مراجعه پزشکان مختلف می فهمند که کاری از عهده ی آنان ساخته نیست و بزرگ از دنیا می رود و خانم دکتر تازه می فهمد که عاشق بزرگ بوده، اما در هر صورت باید به سفر برود…

 

حواشی

شبکه «i Film » در یک اقدام عجیب، «غریبانه» پرفروش‌ترین و یکی از اولین عاشقانه‌های ایرانی بعد از انقلاب در دهه ۷۰ را پخش کرد.

اما آنچه که مهم است و احمد امینی کارگردان فیلم در پایان و در نقد فیلم در همین شبکه عنوان می‌کند بیان شاه سکانس فیلم درآخر بود.

در این سکانس بهرخ آماده رفتن است اما ناگهان صدای بزرگ پخش می‌شود:

بزرگ: باید حدس می‌زدم

بهرخ: که چی؟!

بزرگ: که عاشقم بشی؟

اهمیت این سکانس بدان دلیل است که به بیننده گفته شود که بالاخره بهرخ چهره سنگی این فیلم عاشق بزرگ شده است اما در نهایت این سکانس حذف و این فیلم با تصمیم رسانه ملی با پایان باز تمام شد.

جالب این است که امینی ساخت این فیلم را به دلیل همین سکانس قبول کرده بود.

شاید رسانه ملی که دست به سانسور خوبی دارد در توجیه کار خود به این نتیجه رسیده باشد که عنوان دوست داشتن از زبان یک مرد شاید سبب انحراف شود.

یکی دیگر از سکانس‌های حذف شده اعلام قطعی سرطان نقش اصلی فیلم بود که توسط یک پزشک متخصص در یک میهمانی خصوصی با ساز و نوایی سنتی اعلام می‌شود و دکتر می‌گوید که دیگر کاری ساخته نیست اما نکته جالب توجه حذف این سکانس بود و در واقع بیننده باید تا سکانس آخر و مرگ «بزرگ» منتظر می‌ماند تا ببیند که او خواهد مُرد.

از طرفی مدیران رسانه ملی نشان دادن آلات موسیقی را حرام می‌دانند و از پخش آن خودداری می‌کنند! مسئله‌ای که جای بحث فراوان دارد.

اینکه آی فیلمی‌ها بنا داشتند تا فیلم را اینگونه به قهقرا بکشند بهتر بود اصلاً آن را نشان نمی‌دادند و بی‌تردید مردم بلدند از کلوپ‌های عرضه محصولات فرهنگی اصل فیلم را تهیه و تماشا کنند.

به قول سهراب سپهری:

چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید…

 

نقش ها

ابوالفضل پورعرب  بزرگ

هدیه تهرانی  بهرخ

محمدرضا داوودنژاد  یوسف

نادیا گلچین  منیر

میترا حجار  پروین

بخش دانلود
1 تماشای آنلاین
1 HLS
1 کیفیت 720 | رایگان
1.5 MG
1 کیفیت 480 | رایگان
850 MG
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز