آرپاچای، نغمه جدایی ( اکران آنلاین )
شب
روز

آرپاچای، نغمه جدایی

از 1 رای
پرافتخارترین محصول مشترک ایران و آذربایجان
زبان : ترکی
کارگردان : علی ابدالی
سال ساخت : 2020
زمان :1 ساعت و 32 دقیقه
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

در نقطه مرزی ایران و آذربایجان ، که در آنجا مردم دو ملت با یک زبان مشترک صحبت می کنند ، یک سرباز آذربایجانی عاشق یک دختر ایرانی از قبایل عشایر می شود... این قلب‌ها هستند که ممالک واقعی را می‌سازند، نه مرزهایی که در نقشه‌ها کشیده شده‌اند، سرزمین عشق زمینی است بدون نقشه، بدون مرز جغرافیایی.

معرفی و بررسی فیلم سینمایی آرپاچای، نغمه جدایی :

آرپاچای، نغمه جدایی فیلمی به کارگردانی و به نویسندگی علی ابدالی محصول سال ۱۳۹۶ است. این فیلم که ساخت آن از خرداد سال ۹۶ در مرز ایران و آذربایجان آغاز شد، در گروه هنر و تجربه پرافتخارترین محصول مشترک ایران و آذربایجان می باشد. این فیلم با صدای عالیم قاسم اف خواننده و موسیقیدان آذربایجانی که برنده جایزه نوبل موسیقی نیز می باشد.

علی ابدالی (کارگردان)

کارگردان فیلم سینمایی «مرز؛ آرپاچای نغمه جدایی» با اشاره به اینکه “به دلیل محل تولدم با شرایط زندگی در مرز و مرزبانی همیشه درگیر بودم” درباره ساخت این فیلم گفت: این یک فیلم عاشقانه است که در در نوار مرزی بین دو کشور ایران و آذربایجان ساخته شده است و از یک اتفاقی که ۱۵ سال پیش افتاده ایده گرفته‌ام.
علی ابدالی که با ایسنا گفت وگو میکرد، بیان کرد:‌ این فیلم محصول مشترک کشور ایران و آذربایجان است که فیلمبرداری آن، هم در داخل مرزهای ایران و هم در آذربایجان صورت گرفته است، البته عمده فیلمبرداری در ایران و به طور کلی در نوار مرزی بین این دو کشور انجام شده است.

افتخارات و جوایز فیلم در جشنواره های بین المللی :

جایزه بهترین کارگردانی از فستیوال فیلم مدیترانه ای کن فرانسه
جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد(حیدر حاتمی) از فستیوال فیلم لس آنجلس
نامزد بهترین موسیقی متن از فستیوال فیلم لس آنجلس
نامزد بهترین کارگردانی از فستیوال فیلم لس آنجلس
نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن (یگانه پسانیده) از فستیوال فیلم لس آنجلس
نامزد بهترین بازیگر نق مکمل زن (میترا آهور) از فستیوال فیلم لس آنجلس
نامزد بهترین فیلمنامه از فستیوال فیلم لس آنجلس
منتخب فستیوال فیلم لندن
منتخب فستیوال فیلم مدیترانه ای کن
منتخب فستیوال فیلم کازان روسیه
منتخب فستیوال لس آنجلس
منتخب فستیوال فیلم تصویر سال تهران
منتخب فستیوال فیلم تبریز

صدا پیشگان :

اکبر زنجانپور، حامد بهداد، لیلا حاتمی، پرویز پرستویی، اشکان خطیبی، باران کوثری، حسن پور شیرازی، شقایق فراهانی، ملیکا شریفی نیا، بانیپال شومون، روزبه فرخ نعمتی، بیتا فرهی، مجید مظفری، زهیر یاری از مجموع بازیگرانی هستند که در این انیمیشن صداپیشگی کرده‌اند.
لیلا حاتمی که نقش راوی و البته شهرزاد را بر عهده دارد هم صدای خود را به این انیمیشن قرض داده و توانسته به زیبایی داستان را برای بینندگان تعریف کند. حامد بهداد هم نقش منفی ماجرا را برعهده دارد و صدایش را به ضحاک قرض داده است. نام‌های دیگری چون حسن پورشیرازی، اشکان خطیبی، بیتا فرهی، شقایق فراهانی، ملیکا شریفی نیا، زهیر یاری، باران کوثری، بانیپال شومون و فرخ نعمتی هم در لیست صداپیشگان به چشم می‌خورند که اکثرشان کار خود را به درستی و تعداد معدودی از آنها هم با ناشی‌گری کارشان را انجام داده‌اند. در مجموع اما می‌توان گفت بخش صداپیشگی انیمیشن آخرین داستان نمره نسبتا کاملی دریافت می‌کند و این بخش با آوازهای بی‌نظیری که در طول مدت انیمیشن پخش می‌شود هم تکمیل می‌شود.
جدا از آوازها، موسیقی انیمیشن نیز حماسی خلق شده و به شدت با حال و هوای داستان جور در می‌آید. کریستف رضاعی (که در عالم سینما بسیار گزیده کار می‌کند) رسالت خود را در قبال این اساطیر به درستی انجام داده و آهنگ جادویی‌اش می‌تواند تا مدتها در ذهن تماشاگر باقی بماند. آهنگ تیتراژ آخر انیمیشن هم اثری است از استاد شهرام ناظری که می‌تواند حجت این بخش را تمام کند. علی رحیمی نوازنده دف و فرید الهامی نوازنده تنبور این قطعه هستند که با پیشنهاد کریستف رضاعی، آهنگساز این انیمیشن شکل گرفت.
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز