بنفشه آفریقایی
شب
روز

بنفشه آفریقایی

از 0 رای
نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن با بازی «فاطمه معتمد آریا» و نامزد بهترین موسیقی متن از «پیمان یزدانیان» در جشنواره 37 فیلم فجر
محصول : ایران
زبان : فارسی
سال ساخت : 1396
زمان :1 ساعت و 33 دقیقه
رده بندی سنی : مشخص نشده
خلاصه داستان :

داستان این فیلم از این قرار است که «شکوه» از همسر اولش «فریدون» سالها قبل جدا شده و با «رضا» همسر دومش زندگی می کند. شکوه که متوجه می شود فرزندانش فریدون را به خانه سالمندان سپرده اند تصمیم می گیرد او را به خانه خود بیاورد. این تصمیم اتفاقات جدیدی را در زندگی هر سه نفر رقم می زند.

کیفیت ۴۸۰: مناسب برای تماشا در تبلت و موبایل

کیفیت ۷۲۰: مناسب برای تماشا در لپ‌تاپ و تبلت

کیفیت ۱۰۸۰: مناسب برای تماشا در تلویزیون

معرفی فیلم سینمایی بنفشه آفریقایی :

فیلم، داستان زنی میانسال را روایت می‌کند که همراه با همسر دوم خود مشغول زندگی است. اما وقتی‌که متوجه می‌شود همسر سابقش در آسایشگاه تنها مانده و وضع خوبی ندارد، از سر انسانیت تصمیم می‌گیرد که او را به خانه‌اش بیاورد و از او نگهداری کند. این اتفاق به‌تدریج زندگی زن را تغییر می‌دهد و بحران‌ متفاوتی را رقم می‌زند.

شوکو، زنی میانسال متوجه می‌شود که فرزندان همسر سابقش، فریدون او را به خانه سالمندان سپردند. او، و همسر دومش، رضا تصمیم می گیرند از فریدون نگهداری کنند؛ آن هم در خانه خودشان. در این حین، رابطه شوکو و فریدون به طرز قابل توجهی تغییر می کند. این موقعیت جدید بر زندگی روزمره شوکو و رضا تاثیر می گذارد و تغییرات ناخواسته ای برای هر سه نفر آنها به همراه دارد.

نقد و بررسی

درامی درباره‌ی عشق در میان‌سالی و پیری و همه‌ی آن معضلات و ماجراهایی که همراه خودش می‌آورد و ظاهراً نقش اصلی‌اش را از اول برای فاطمه‌ معتمدآریا نوشته‌اند و شاید اگر همه‌چی زودتر از این‌ها شروع می‌شد نتیجه‌ی کار هم فیلمی دیدنی‌تر می‌شد. این‌که رابطه‌ای مثلثی را به‌جای این‌که مثل بیش‌تر فیلم‌های این سال‌ها بین سه جوان ببینیم، بین زن و مردی میان‌سال و مردی پیر می‌بینیم البته جذاب است، اما چنین داستانی، چنین رابطه‌ای، چیزهای دیگری هم لازم دارد تا پیوند دو نفر را کامل‌تر کند؛ به‌خصوص که مثل هر رابطه‌ی مثلثی دیگری یکی دست‌آخر از بازی خارج می‌شود. «بنفشه‌ی آفریقایی» به‌خاطر پرداختن به میان‌سالی و پیری و مسأله‌ی عشق، دست‌کم برای ما، فیلم قابل احترامی‌ست.

در حقیقت کارگردان با روایت این مثلث عشقی میان یک زوج میانسال و یک پیرمرد، عامل جنسی و اغواگری را از کاراکترهایش حذف کرده و فقط روی عرف و احساسات انسانی تمرکز کرده است. عاملی که باعث شده تنش دراماتیک فیلم پایین بیاید اما همچنان فیلم محترمی باشد.

جشنواره‌ها

سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر
فاطمه معتمدآریا نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن
پیمان یزدانیان نامزد بهترین موسیقی متن

بازیگران

بدون شک بخش عمده‌ای از جذابیت بنفشه آفریقایی مرهون بازی استاندارد و بی نقص سه بازیگر اصلی آن، یعنی فاطمه معتمدآریا، سعید آقاخانی و رضا بابک است.

فاطمه معتمد آریا مثل همیشه جلوی دوربین راحت است و آنقدر نقش زنی که در موقعیتی دشوار و خودخواسته گرفتار شده را خوب از آب درآورده که برای ایفای این نقش نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از جشنواره فیلم فجر شد. کاراکتر زن زحمتکش و مستقل معتمد آریا که بسیار باورپذیر است.

بازی گرم سعید آقاخانی یکی از نقاط مثبت بنفشه آفریقایی است. اگرچه آقاخانی را بیشتر به عنوان بازیگر و کارگردان آثار طنز می‌شناسیم، اما این بازیگر در میان‌سالی خود، با چرخشی ۱۸۰ درجه، ایفاگر نقش‌های کاملاً جدی با درونمایه‌ای پیچیده شد و اتفاقاً بسیار موفق عمل نمود.

رضا بابک نیز پس از سال‌ها دوری از سینما و خانه نشینی با یک نقش دلچسب در بنفشه آفریقایی به این عرصه بازگشته است. او در ایفای نقش پیرمردی که دست روزگار، دور برداشتن‌های پیشین‌اش را از او گرفته و حالا با حالتی ذلیل و زبون، جایش را خیس می‌کند، به شدت موفق عمل کرده است. بابک هم ترحم مخاطب را بر می‌انگیزد هم با بازی استانداردش اجازه نمی‌دهد مخاطب در گذشته حق را به او دهد.

به طور کلی باید گفت زندی حقیقی در بازی گرفتن از بازیگران فیلمش و شکافتن نقش‌ها، بسیار درست و موفق عمل کرده است تا فیلمش از لحاظ بازیگری، بی نقص باشد.
.
فاطمه معتمدآریا شکوه
سعید آقاخانی رضا
رضا بابک فریدون
ندا جبرائیلی فرشته
مهدی حسینی نیا قاسم
رویا جاویدنیا ثریا
مریم شیرازی شهلا
بخش دانلود
5 بخش دانلود
BluRay 1080p Full HD
BluRay 1080p
BluRay 720p
BluRay 480p
Web Dl
نظرات و نقدها ۰
دانلود جدید ترین فیلم ها – دانلود فیلم ژانر بندی شده | فیلماسا
شب
روز